Kanon w sztuce jest najprawdopodobniej jednym z najbardziej wybuchowych tematów w dyskusjach artystycznych, zarówno tych dawnych, co i współczesnych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, czy to dzięki głośnemu artykułowi Moniki Małkowskiej, czy argumentom wytaczanym przez magazyn „Arteon”, mogliśmy po raz kolejny przekonać się o sile emocji, jaki budzi ten problem w polskim środowisku. Emocji, które – co ważne – nie wygasają, ale zdają się narastać i znajdować nowe sposoby ujścia. Z tego względu jest to więc dobry czas, żeby jeszcze raz podjąć refleksję o kanonie w polskiej sztuce po 1989 roku, ale z innej perspektywy, przy uwzględnieniu specyfiki czasów transformacji i polskiej polityki instytucjonalnej. Dla nas, w dziale „Temat numeru”, robi to Jakub Banasiak, który przy okazji zaproponował autorską listę dzieł układających się w alternatywny kanon sztuki, oddający dynamikę przemian społecznych, gospodarczych i estetycznych zachodzących w III RP.

Kwestia kanonu i jego renegocjacji powraca w innych artykułach, które znajdziecie w tym numerze. Za najważniejsze wydarzenie ostatnich trzech miesięcy uznaliśmy wystawę Recto/verso w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, analizowaną przez Piotra Słodkowskiego głównie pod kątem zmieniającej się percepcji postaci Andrzeja Wróblewskiego. Nie zapominamy jednak, że także w innych instytucjach miały miejsce bardzo ciekawe wystawy, mające ambicje dowartościować lub zrewidować dorobek znaczących indywidualności w polskiej sztuce – Muzeum Sztuki w Łodzi zaproponowało ambitną retrospektywę sztuki Ewy Partum, a w CSW Zamek Ujazdowski Ewa Toniak podjęła intrygującą próbę reinterpretacji działalności Natalii LL. W tym kontekście postanowiliśmy przyjrzeć się postaci Karola Radziszewskiego, specjalizującego się w sztuce zawłaszczania i krytycznej interpretacji polskiej historii sztuki. Wnikliwy artykuł na temat jego najnowszych prac i wystawy w CSW Znaki Czasu napisała Magda Szcześniak. Ze sztuką mistrzów fotografii postanowił podjąć dialog Witek Orski, którzy przygotował specjalnie dla nas nowy cykl fotograficzny The Real Thing – znajdziecie go w dziale „Do widzenia”. Z kolei wątek transformacji ustrojowej w Polsce pojawia się w rozmowie Adama Mazura ze Stanisławem Rukszą, kuratorem bytomskiej Kroniki i autorem pierwszej wystawy podejmującej temat społecznych skutków transformacji gospodarczej w Polsce po 1989 roku. Miłośnikom Śląska polecamy także artykuł Olgi Drendy o jednej z ikonicznych postaci tamtejszej bohemy, Andrzeju Urbanowiczu. Śledząc zaś przemiany dokonujące się obecnie na naszych oczach, poprosiliśmy Rene Wawrzkiewicza o analizę identyfikacji wizualnej warszawskiego metra, które właśnie otworzyło swoją drugą linię. Do tego dochodzi standardowy zestaw recenzji najciekawszych wystaw kwartału, ważnych publikacji oraz garść inspirujących refleksji od naszych felietonistów. Jak w każdym numerze, na ostatniej stronie magazynu prezentujemy listę the best of od naszego gościa specjalnego, którym tym razem został Przemysław Kwiek. Biorąc pod uwagę zawartość „ósemki”, nie musimy chyba tłumaczyć tego wyboru.

s. 13

s.20
Drugi Kanon
ilustracje: Paweł Jarodzki